Postapokaliptyczny świat zachodu został przedstawiony przez niejedną produkcję. Jedną z bardziej znanych serii jest Fallout, którego ostatnia odsłona zbiera niezłe baty od graczy z całego świata. Alternatywą dla 76 może być inspirowany pierwszymi dwoma częściami Fallout’a Atom RPG. Produkcja ta została stworzona przez rosyjskie studio Atom, a realia osadzone na terenach byłego Związku Radzieckiego.

Przedstawiony w rzucie izometrycznym świat Atom RPG jest dość ciemny i ponury. Ważną cechą tego dzieła jest wybór postaci i jej najważniejszych statystyk. Ponadto dano graczom możliwość wyboru dodatkowych cech postaci, które mają zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na pozostałe statystyki. Odpowiednie kombinacje umiejętności mogą czasem odblokowywać alternatywne zakończenia niektórych misji.

Przemieszczanie się po świecie stworzonym przez rosyjskich twórców odbywa się na małych mapach. Niektóre z nich to poatomowy zniszczony świat, ludzie i zwierzęta walczą ze sobą o miejsce i żywność. Inne to wsie i miasta, które skupiają wokół siebie największą część ludności, która przetrwała kataklizm.

Zadaniem gracza jest przetrwanie i wykonanie pierwotnie zleconej misji. Jest to o tyle trudne, że już na wstępie tracimy wszystko, co byłoby przydatne do przetrwania. Kolekcjonowanie przedmiotów oraz crafting są koniecznością, bez której daleko nie da się zajść. Zapasy żywności można uzupełniać u kupców, ale należy pamiętać, że nie do każdego z miast można wejść swobodnie. To zależne jest od naszych stosunków z wybraną frakcją.

Atom RPG jest pomysłem, który przedstawia alternatywną rzeczywistość. Według początkowych filmików to w roku 1986 zostały zrzucone bomby atomowe. Akcja gry toczy się niemal 20 lat później.

Jest to gra fabularna, której najlepszą cechą jest wykreowany świat. Została także wzbogacona o turowy system walki oraz możliwość swobodnej eksploracji poatomowego świata.